
Muncitorii au fost evacuați din centrala nucleară japoneză Fukushima, după ce un cutremur cu magnitudinea de 8,7 grade, în largul coastei de est a Rusiei, a declanșat avertizări de tsunami.
Alerte au fost emise în tot Pacificul, iar ordine de evacuare au fost emise în Japonia, Canada și SUA după ce cutremurul a lovit peninsula Kamchatka din Rusia.
Gallery
Personalul continuă să monitorizeze siguranța centralei de la distanță. De asemenea, eliberarea obișnuită în mare a apelor uzate radioactive, tratate de la amplasament, a fost suspendată temporar ca măsură de precauție.
Centrala a fost în 2011 în centrul unui incident nuclear major în urma unui cutremur și a unui tsunami, care au deteriorat aproape toate sursele de energie de rezervă ale centralei. Incidentul a provocat o deversare radioactivă în zona înconjurătoare și este considerat cel mai grav incident nuclear de la dezastrul de la Cernobîl din 1986.
O purtătoare de cuvânt a operatorului centralei, TEPCO, a confirmat că „toți muncitorii și angajații” au fost evacuați de la centrala Fukushima Daiichi.
Ea a adăugat că „nu a fost observată nicio anomalie” la fața locului.
Shaimaa Kalil, corespondent BBC News Tokyo, a declarat: „De la acel dezastru, există încă resturi nucleare care sunt răcite de tone și tone de apă stocată în rezervoare mari acolo, așa că este o zonă critică și este important să fie menținută în siguranță.
„Ei monitorizează situația, dar vă puteți imagina că există nervozitate în acea zonă, având în vedere avertismentele continue legate de tsunami”
Centrala nucleară Fukushima încă se recuperează după tsunami-ul devastator din 2011, care a provocat un accident nuclear radioactiv.
Foto. Getty