Actorii trăiesc din aplauze și lumina reflectoarelor, dar uneori destinul aduce un diagnostic care face ca aceste lumini să se stingă prea devreme. Și totuși, chiar și în fața bolii, mulți dintre ei au arătat o forță incredibilă și au ales să rămână aproape de publicul lor cât timp au mai putut.
Eric Dane, „McSteamy” din Grey’s Anatomy: speranță în fața unui diagnostic crunt
Ultimul nume adăugat pe această listă dureroasă este Eric Dane, actorul de 52 de ani care a cucerit milioane de fani în rolul lui Mark Sloan din Grey’s Anatomy. Recent, el a mărturisit că a fost diagnosticat cu scleroză laterală amiotrofică (SLA), o boală neurodegenerativă incurabilă, cunoscută și ca „boala lui Lou Gehrig”.
Deși medicii spun că speranța de viață pentru mulți pacienți nu depășește câțiva ani, Eric nu se dă bătut. „Mă simt norocos că încă pot lucra și abia aștept să revin pe platourile de filmare ale serialului Euphoria ”, spunea el pentru People. „Sunt recunoscător că am familia alături în acest capitol al vieții mele.”
Gallery
Bruce Willis: un erou de acțiune, până la capăt
În 2022, familia lui Bruce Willis a anunțat că actorul se retrage din lumina reflectoarelor. La început diagnosticat cu afazie, boala s-a agravat, iar ulterior medicii au confirmat că suferă de demență frontotemporală.
Până aproape de finalul carierei, Bruce a continuat să filmeze, cu o determinare care i-a impresionat pe colegi și fani. „Așa cum spune mereu: Trăiește clipa!”, a transmis familia sa într-un mesaj emoționant pe Instagram.
Gallery
Starea de sănătate a lui Bruce Willis se degradează rapid, potrivit apropiaților familiei. Legendarului actor de la Hollywood îi este tot mai greu să recunoască persoanelor din jurul său, însă familia încearcă să îi ofere cele mai bune condiții și clipe de liniște.
Potrivit Daily Mail, Bruce Willis „nu mai recunoaște unele fețe”, însă momentele petrecute alături de cei cinci copii ai săi rămân, fără îndoială, cele mai frumoase: „Se luminează la față când își vede fiicele”, a spus un apropiat.
Christina Applegate: un zâmbet curajos în fața sclerozei multiple
Îndrăgita actriță din Dead to Me, Christina Applegate, a fost diagnosticată cu scleroză multiplă în 2021. Boala i-a schimbat viața și a forțat-o să își reducă drastic proiectele. Christina a mărturisit că nu se mai poate trezi la 5 dimineața pentru 14 ore de filmări, dar și-a păstrat simțul umorului și speranța: „O să fac mult voice-over, ca să mă asigur că fiica mea are ce îi trebuie.”
Gallery
Christina a dezvăluit că se află în depresie din cauza bolii de care suferă.
„O depresie reală, a naibii, care mă cam sperie...Sunt prinsă în acest întuneric chiar acum. Este ceva ce nu am mai simțit de - nici nu știu cât timp, probabil de 20 și ceva de ani. ... Nu-mi place să trăiesc. Nu mă mai bucur de lucruri”, a mărturisit actrița.
Michael J. Fox: lupta de o viață
Un alt exemplu de curaj este Michael J. Fox, diagnosticat cu Parkinson la doar 29 de ani. A continuat să joace și să lupte, dar în 2022 a anunțat o „a doua retragere”, recunoscând că marile zile de filmare au rămas în urmă. Cu toate acestea, prin fundația sa, a devenit una dintre cele mai importante voci în sprijinul cercetării acestei boli.
Selma Blair, învingătoare în lupta cu scleroza
Selma Blair, actrița în vârstă de 52 de ani, a fost diagnosticată cu scleroză multiplă (SM) în 2018, după ani în care a trăit cu simptome inexplicabile.
SM este o boală autoimună cronică ce afectează sistemul nervos central, provocând slăbiciune musculară, tulburări de vedere sau pierderi de memorie.
Pe lângă SM, Blair a dezvăluit că are și Sindromul Ehlers-Danlos, o afecțiune genetică rară a țesutului conjunctiv.
Gallery
În 2021, actrița a intrat în remisiune, iar medicii au confirmat că nu apar leziuni noi.
Blair a vorbit deschis despre boala ei pentru a lupta împotriva stigmatizării persoanelor cu dizabilități.
„Acum câțiva ani nu credeam că voi mai fi aici…”, a spus ea emoționată într-un interviu la TODAY.