• PRO TV
  • James Norton, noul „băiat rău” care a aprins internetul. După rolul din House of Guinness, fanele îl vor ca James Bond

James Norton, noul „băiat rău” care a aprins internetul. După rolul din House of Guinness, fanele îl vor ca James Bond

James Norton, noul „băiat rău” care a aprins internetul. După rolul din House of Guinness, fanele îl vor ca James Bond

De ani buni, James Norton este o prezență constantă în producțiile britanice de televiziune, dar rolul său din House of Guinness i-a adus o nouă aură – cea a unui simbol al seducției și al misterului. Internetul fierbe, iar fanii îl văd deja ca pe viitorul James Bond.

Dacă până acum James Norton era cunoscut mai ales pentru rolurile sale din Happy Valley sau Grantchester, noul său personaj din House of Guinness,  l-a transformat peste noapte într-un adevărat fenomen online.

În House of Guinness, serialul Netflix semnat de Steven Knight (Peaky Blinders), Norton joacă rolul lui Sean Rafferty, un șef de echipă al fabricii Guinness — un personaj cu o dualitate fascinantă: violent, dar integru, un gangster cu principii, un tip cu un cod moral ascuns sub o carismă periculoasă. Actorul însuși l-a descris drept un “badass”.

Gallery

​Sursa foto: GETTY IMAGES, PROFIMEDIA

Britanic get beget, James Norton a simțit presiunea enormă de a livra un accent irlandez perfect. „Am muncit mult. Știam că dacă greșești accentul, irlandezii nu te iartă”, a spus actorul într-un interviu.
Ca să intre în rol, Norton a repetat obsesiv o replică dintr-o scenă de debut — „I see your three names written in black ash up there” — până când a simțit că e Rafferty. Și se pare că a reușit: fanii irlandezi, de obicei foarte critici, i-au oferit un neașteptat val de simpatie.

Fenomene și comparații periculoase: James Bond

Norton, care a mai fost menționat de ani buni printre posibilii interpreți ai agentului 007, a redevenit favorit în ochii publicului. După House of Guinness, internetul a decis: el trebuie să fie Bond.
Totuși, actorul a temperat așteptările. „Sunt prea bătrân pentru rolul ăsta”, a spus cu autoironie, deși are doar 40 de ani. „Îmi place viața mea așa cum e — pot să merg liniștit la pub fără să mă oprească nimeni pe stradă.”

În ciuda declarațiilor sale, tabloidele și fanii continuă campania #NortonForBond, considerând că are toate atuurile: eleganță, mister, un trecut academic la Cambridge, dar și acea privire rece care promite pericol.

Actor cu experiență

În afara scenei, James Norton e departe de imaginea „băiatului rău”. Are o educație solidă — a fost elev al călugărilor benedictini la Ampleforth College și absolvent de teologie la Cambridge. A interpretat de toate: de la preotul vulnerabil Sidney Chambers din Grantchester la traficantul sofisticat din McMafia sau jurnalistul idealist din Mr. Jones.
Recent, a produs și a jucat în King & Conqueror, un proiect istoric la care a lucrat șapte ani.

Viața sa personală, în schimb, a fost mereu în centrul atenției. După o despărțire dureroasă, presa i-a urmărit fiecare apariție publică. „Sunt un bărbat care trăiește în Londra și mai merge la câte o întâlnire. Nu e treaba nimănui”, a spus el într-un interviu, cu eleganța discretă care pare să-l definească.

Suferă de diabet tip 1

Puțini știu însă că Norton trăiește cu diabet de tip 1, o condiție pe care o gestionează cu disciplină exemplară. „Uneori joc pe scenă o oră și jumătate. Designerii de costume îmi fac buzunare ascunse pentru tabletele de glucoză”, a povestit. „Dacă simt că scade glicemia, improvizez, mă retrag puțin și continui scena.”

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni