Ștefania Szabo a fost găsită fără viață, marți, 28 octombrie, în camera de gardă a spitalului în care lucra. Din primele informații, aceasta a fost răpusă de oboseala acumulată în ultimele luni.
Gallery
Sfârșitul tragic de care Ștefania Szabo a avut parte ridică foarte multe semne de întrebare, iar o anchetă a fost deschisă, pentru a se stabili cu exactitate ce a dus la decesul chirurgului.
Cu doar o lună înainte de tragedie, Ștefania Szabo a atras atenția asupra unui aspect cu care majoritatea medicilor de la secțiile de urgențe din întreaga țară se confruntă. Aceasta era nemulțumită de volumul de muncă, precizând că mulți pacienți care ajung la urgențe și-ar putea rezolva problemele la medicul de familie.
Mai mult decât atât, chirurgul a punctat că, din cauza pacienților care ajung la urgențe deși nu ar fi nevoie, medicii nu se pot ocupa de cazurile care necesită o intervenție imediată.
„Este un volum foarte mare de muncă. La un moment dat, ajungi la un nivel în care nu mai poți. (…) Și medicii sunt oameni. La un moment dat, nu mai poți. Ai momente când nu mai poți. Dacă pacienții ar înțelege că anumite patologii pot fi tratate prin medicul de familie, prin ambulatorii de specialitate și nu ar mai veni să încarce UPU, într-adevăr, poate că am resimți altfel lucrurile și am reuși să tratăm urgențele”, a spus Ștefania, în urmă cu doar câteva săptămâni.
Colegii Ștefaniei Szabo sunt în stare de șoc după decesul acesteia. Deși au recunoscut faptul că aceasta era extrem de obosită și avea nevoie deseori de perfuzii pentru a face față oboselii, nu se așteptau ca finalul să fie unul atât de tragic.
Sursa foto: Instagram