Amy Schumer a povestit pe rețelele sociale despre lupta sa cu kilogramele în plus, dezvăluind că problemele de sănătate și anumite medicamente au contribuit semnificativ la schimbările din corpul ei.
Actrița a explicat că în urma unor tratamente pentru endometrioză și sindromul Cushing, a câștigat în greutate și a experimentat efecte adverse grave care au făcut-o să se simtă „țintuită la pat”. În ciuda acestor dificultăți, Schumer a subliniat că obiectivul său nu a fost niciodată să slăbească pentru a îndeplini așteptările altora, ci să-și îmbunătățească sănătatea și să scape de durerile cronice care o chinuiau.
Gallery
Actrița a subliniat, de asemenea, importanța iubirii de sine și a respectului față de propria imagine, indiferent de greutate, și a transmis un mesaj de încurajare pentru toți cei care se confruntă cu probleme de sănătate. Într-o postare recentă, Amy Schumer a simțit nevoia să răspundă criticilor și speculațiilor apărute în presă după ce a șters câteva fotografii de pe contul său de Instagram, reacționând astfel:
„Hei, instituții media! Nu mi-am șters fotografiile vechi pentru că înainte eram grasă. Aceasta este o narațiune pe care ați creat-o. Sunt mândră de cum am arătat întotdeauna. Am slăbit ca să nu mai am dureri și în sfârșit am reușit. Endometrioza mea este sub control. Spatele meu se vindecă. Nu mai am sindromul Cushing, așa că fața mea a revenit la normal. Sunt recunoscătoare că sunt puternică și sănătoasă, mai ales pentru fiul meu. Dar Instagramul nu este identitatea ta, ci o selecție a ceea ce vrei să vadă lumea și mă simt grozav, puternică și frumoasă și a fost distractiv să împărtășesc asta. Nu am pornit intenționat într-o „călătorie a slăbirii”, ceea ce este un lucru frumos. M-am concentrat pe sănătate. Sunt sigură că greutatea mea va fluctua mereu. Sunt o femeie aflată în perimenopauză care ia medicamente pentru terapia de substituție hormonală. Vă doresc putere și iubire de sine, indiferent de calea pe care vă aflați, atâta timp cât este blândă și respectuoasă față de toți oamenii. Indiferent de greutatea voastră, rasă sau religie, vă doresc pace!”
Amy Schumer și-a schimbat complet profilul de Instagram după ce i-a uimit pe fani cu o ipostază sexy într-o rochie roșie minusculă. VEZI GALERIA FOTO DE MAI SUS
Actrița din „Kinda Pregnant (2025)” a fost deschisă despre parcursul ei în ceea ce privește pierderea în greutate și utilizarea medicamentelor GLP-1 pentru a-și suprima pofta de mâncare. „am ajuns într-un punct în care nu puteam să mă uit în oglindă”, a declarat ea pentru The Hollywood Reporter în 2022.
Amy a început să ia Ozempic, o marcă de GLP-1, care este de obicei administrată pacienților cu diabet, dar a avut o „experiență oribilă”, după cum spune ea. Actrița a mai făcut și o liposucție în 2022.
„Am încercat Ozempic acum aproape trei ani și eram mereu țintuită la pat. Vomitam, apoi nu mai aveam deloc energie. Dar alții îl iau și spun că sunt bine. Dumnezeu să-i binecuvânteze. Am slăbit 14 kilograme destul de repede. Arătam grozav, dar nu-mi puteam ridica capul de pe pernă, deci care e rostul? Eram în pat și fiul meu mă întreaba: Putem să ne jucăm de-a prinselea? Iar eu îi spuneam: Nu pot.” În cele din urmă, i s-a prescris Mounjaro, o altă variantă de GLP-1, iar actrița spune că a avut o experiență mai bună cu acel medicament, scrie hellomagazine.com.
CITEȘTE ȘI:
VEZI ȘI: