
O femei de 56 de ani, supranumită și „vrăjitoarea” Amanda, este acuzată că a ținut captivă o tânără, timp de 25 de ani, în condiții greu de imaginat. Victima a fost obligată să muncească și abuzată fizic în mod constant până la eliberarea sa, când avea deja vârsta de 40 de ani.
Agresoarea, Amanda Wixon, în vârstă de 56 de ani, mamă a zece copii și cunoscută drept „Vrăjitoarea”, a fost găsită vinovată de muncă forțată, lipsire de libertate și multiple acte de violență.
Totul a început în anul 1996 când Amanda a luat în grija sa o adolescentă de 16 ani, care provenea dintr-o familie cu probleme, notează DailyMail.
Fata nu a mai plecat timp de 25 de ani, fiind izolată de lume, controlată strict, bătută, flămânzită și obligată să muncească necontenit în gospodărie.
Victima a fost eliberată abia după ce a reușit să trimită mesaje vocale unuia dintre copiii agresoarei, în care spunea că îi este teamă și că nu este în siguranță. Aceste mesaje au stat la baza intervenției poliției.
După salvare, medicii au constatat semne clare de abuz pe termen lung: răni grave la picioare, provocate de orele petrecute spălând podelele în genunchi, și probleme dentare severe, care i-au provocat dureri extreme.
În fața instanței, femeia a povestit că era forțată să curețe casa în genunchi, să aibă grijă de copiii Amandei Wixon și era agresată constant, lovită cu pumnii, împinsă pe scări, strangulată sau bătută cu obiecte din casă.
Amanda Wixon a negat acuzațiile. A recunoscut doar că locuința sa era haotică și lipsită de igienă, susținând că nu a împiedicat niciodată victima să plece. La ieșirea din instanță, întrebată dacă dorește să își ceară scuze, a răspuns sec:
„De ce să-mi cer scuze pentru ceva ce nu am făcut?”
Instanța a găsit-o vinovată pe Amanda Wixon pentru două capete de acuzare privind munca forțată, unul pentru lipsire de libertate și trei pentru agresiune care a provocat vătămări corporale.
Foto: Facebook