Maria Iordănescu, fiica fostului selecționer Anghel Iordănescu, le-a transmis celor care o urmăresc pe rețelele de socializare un mesaj important după o experiență pe care a trăit-o în timpul unei vacanțe în Dubai.
Gallery
Maria Iordănescu este activă pe rețelele de socializare și a vorbit public despre momentele neplăcute prin care a trecut într-una dintre cele mai populare destinații turistice din Emirate. Aceasta i-a încurajat pe toți cei care o urmăresc să fie mai atenți atunci când călătoresc îm Dubai, deși este o destinație care atrage românii ca un magnet.
Maria a ales să petreacă mai multe zile în Dubai pentru relaxare și timp liber. Deși a crezut că totul va fi o pauză bine-meritată, lucrurile s-au transformat într-o situație pe care a considerat-o incomodă și frustrantă.
Într-un mesaj pe care l-a postat pe rețelele de socializare, Maria Iordănescu a explicat că, în timpul unor vizite în localurile din oraș, ea și prietenele ei s-au simțit privite în mod excesiv de bărbați, lucru ce le-a făcut să își dea seama ce era, de fapt, în mintea lor.
Maria a subliniat că acest tip de comportament nu este normal și a vorbit deschis despre cum astfel de gesturi pot afecta confortul și siguranța unei femei când se află într-un loc străin.
Mai mult decât atât, a îndemnat femeile să ia atitudine și să nu accepte situațiile în care se simt obiectificate sau privite insistent, subliniind nevoia de respect în orice colț al lumii.
„Efectiv, nu îmi vine să cred ce mi se întâmplă și ce se întâmplă în Dubai. Și-mi dau seama că nu sunt un caz singular. Ca femeie, nu poți intra într-un local, la cină sau undeva, să bei un cocktail cu o prietenă sau cu prietene, pentru că, în momentul acela, toți bărbații întorc capul, se uită la tine și te simți efectiv vânată, te simți prost, pentru că îți dai seama ce e în mintea acelor bărbați, ca și când tu ai fi gata să agăți pe cineva“, a povestit aceasta.
Sursa foto: Instagram