Emma, o celebră influenceriță din Filipine, a murit la scurt timp după ce s-a filmat mâncând fructe de mare.
Emma Amit, o creatoare de conținut din Filipine, cunoscută pentru clipurile în care pescuia și gătea pentru familia sa, a murit după ce s-a filmat mâncând fructe de mare. Imaginile, care păreau unele obișnuite, au fost, de fapt, ultimele clipe din viața ei.
În urmă cu doar câteva zile, vloggerița a mers pe malul mării, în apropierea casei sale din Puerto Princesa. Aceasta a început să caute diferite vietăți marine printre stânci, iar după ce a adunat mai mulți crabi, și melci și scoici, a plecat acasă pentru a-i găti.
Printre crustaceele strânse se afla și un exemplar din specia Zosimus aeneus, supranumit „Devil Crab”, recunoscut de specialiști ca fiind extrem de toxic. Fără să știe pericolul, femeia a pregătit masa și s-a filmat în timp ce gusta din această vietate otrăvitoare.
La scurt timp după masă, starea ei s-a agravat rapid. Creatoarea de conținut și-a pierdut cunoștința, iar apropiații au sunat imediat la serviciul de urgențe. Emma a fost transportată de urgență la spital, însă medicii nu au mai reușit să o salveze.
Două zile mai târziu, a fost declarat decesul. O prietenă care mâncase din aceeași captură a avut același sfârșit, anunță revista People.
Specialiștii avertizează că această specie conține un amestec de toxine care pot deveni letale odată ingerate. Crabul este întâlnit în zona Indo-Pacific, iar în Filipine este considerat cel mai periculos de acest tip, aproximativ jumătate dintre intoxicații având un final fatal.
„Aveți grijă să nu consumați acest crab al diavolului pentru că este mortal. Este foarte periculos să mănânci acest tip de crab, pentru că te poate ucide în doar câteva ore”, au transmis oamenii legii.
foto: instagram