• PRO TV
  • O femeie a aflat că are cancer după ce i s-a făcut rău de la un burger cu cartofi prăjiți. Ce simptome a avut: „Am văzut-o ca pe o condamnare la moarte”

O femeie a aflat că are cancer după ce i s-a făcut rău de la un burger cu cartofi prăjiți. Ce simptome a avut: „Am văzut-o ca pe o condamnare la moarte”

O femeie a aflat că are cancer după ce i s-a făcut rău de la un burger cu cartofi prăjiți. Ce simptome a avut: „Am văzut-o ca pe o condamnare la moarte”

Inițial a crezut că i s-a făcut rău după ce a mâncat un burger „dubios”, cu cartofi prăjiți, însă mai apoi medicii i-au spus că suferă de cancer rectal în stadiul trei.

Kerry Hatrill, în vârstă de 49 de ani, a observat pentru prima dată semne îngrijorătoare când mergea la toaletă. După un consult la medicul de familie și analize de rutină, inclusiv o probă de scaun, rezultatele au ieșit normale, iar temerile sale au dispărut pentru moment.

Ce simptome a avut Kerry

În săptămânile următoare, simptomele au persistat și s-au agravat: balonare constantă, modificări ale tranzitului intestinal și o nevoie urgentă de a merge la toaletă. Cu toate acestea, femeia a continuat să le ignore.

Ea își amintește că în acea perioadă consumase un burger cu cartofi prăjiți și nu a acordat o importanță deosebită simptomelor. „Privind înapoi, îmi minimalizam simptomele, considerând că sunt legate de perimenopauză, ciclul menstrual sau pur și simplu de vârstă”.

Situația s-a schimbat radical când a avut un episod sever de sângerare, care a determinat-o să revină la medic. Investigațiile ulterioare au indicat prezența anemiei, iar medicii au decis să o trimită de urgență la colonoscopie.

​În timpul procedurii a fost descoperită o tumoare în rect, de dimensiunea unei portocale mici. La o lună distanță, diagnosticul a fost confirmat: cancer rectal în stadiul trei.

„Inițial, mi-a fost teamă pentru viața mea și vedeam diagnosticul ca pe o condamnare la moarte, însă mi s-a spus că este tratabil și asta mi-a dat un sentiment de ușurare”, a explicat ea.

Tratamentul a fost unul complex și solicitant. A avut nevoie de chimioterapie și 25 de ședințe de radioterapie combinate cu tratament medicamentos. În februarie anul trecut, femeia a fost supusă unei intervenții chirurgicale majore pentru îndepărtarea tumorii.

La doar o lună după finalizarea tratamentului, Kerry a primit vestea că boala intrase în remisie. În prezent, se află sub monitorizare medicală.

Foto: Shutterstock

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni