Un obiect nelipsit din multe case britanice, inclusiv din reședințele Regelui Charles, a ajuns în centrul unei controverse.
Gallery
Activiștii de mediu cer interzicerea șemineelor și a sobelor pe lemne, în interior, susținând că fumul produs de acestea poate fi asociat cu boli respiratorii, afecțiuni cardiovasculare și chiar cancer, ceea ce ar putea duce la schimbări importante inclusiv pentru Familia Regală.
Șemineele și sobele pe lemne au ajuns în centrul unei controverse în Marea Britanie. O organizație care militează pentru un viitor sustenabil cere interzicerea totală a focurilor pe lemne din locuințe, avertizând că acestea pot avea efecte grave asupra sănătății, iar Regele Charles nu va reprezenta excepția de la regulă.
Conform publicației HELLO!, Global Action Plan (GAP), o organizație caritabilă britanică, susține că arderea lemnelor în interiorul caselor contribuie semnificativ la poluarea aerului și poate fi asociată cu o serie de afecțiuni, de la probleme respiratorii și cardiovasculare până la anumite forme de cancer.
Potrivit reprezentanților organizației, obiectivul este eliminarea completă a șemineelor și a sobelor domestice pe lemne din zonele urbane până în anul 2030.
„În Regatul Unit, arderea domestică contribuie semnificativ la poluarea aerului exterior, fiind cea mai mare sursă de poluare cu PM2,5. Expunerea la PM2,5 și la fumurile de ardere domestică a fost asociată cu boli respiratorii și cardiace, precum și cu cancer.”
Particulele fine PM2,5 sunt considerate de Organizația Mondială a Sănătății printre cei mai periculoși poluanți pentru sănătatea umană. Specialiștii avertizează că acestea pot pătrunde în fluxul sanguin și în organele interne, iar expunerea îndelungată poate avea efecte serioase asupra organismului.
Subiectul îi privește inclusiv pe membrii Familiei Regale. Șemineele deschise sunt o prezență obișnuită în reședințele monarhiei britanice, iar, la Clarence House, reședința Regelui Charles, există un astfel de șemineu.
În contextul în care monarhul a fost diagnosticat cu cancer, presa britanică speculează că focurile pe lemne din proprietățile regale ar putea deveni, în viitor, simple elemente decorative și nu surse de încălzire folosite în mod curent.
Îngrijorările activiștilor sunt întărite și de autoritățile britanice. În Planul de Îmbunătățire a Mediului publicat în 2025, Guvernul Regatului Unit a atras atenția asupra impactului pe care îl au arderile domestice asupra calității aerului.
„Aceste particule pot pătrunde în fluxul sanguin și în organele interne și există un număr tot mai mare de dovezi care leagă expunerea de o serie de afecțiuni debilitante, inclusiv boli cardiovasculare și astm.”
Sursa foto: Getty Images