O influenceruță din Australia s-a stins din viață în timp ce năstea în propria casă. Aceasta era asistată de o „doulă” care nu a sunat la ambulanță când tânăra a început să se simtă rău.
O influenceriță din Australia, care era cunoscută pentru sfaturile sale despre naștere, s-a stins din viață după ce a născut la domiciliu. Aceasta era asistată de o „doulă” plătită cu 6000 de dolari pentru a o supraveghea și îngriji în timpul procedurii.
După tragedie, aceasta a fost chemată în fața unui tribunal din Melbourne, acolo unde a declarat că „nu era obligată să cheme ambulanța”, chiar dacă viitoarea mamă se simțea rău.
„Nu cred că am o obligație”, a spus Emily Lal, care a depus mărturie la ancheta Tribunalului Coronerilor din Victoria, la opt luni după ce Stacey Warnecke, în vârstă de 30 de ani, a murit în urma complicațiilor apărute la naștere, transmite news.com.au.
Aceasta a completat cu faptul că procedat întocmai cu ceea ce își dorea mama.
„Dacă ar fi vrut ajutor, aș fi chemat o ambulanță, dacă asta era dorința ei. Aș fi așteptat ca ea să ceară o ambulanță. Dacă ar fi spus nu, atunci acela ar fi fost răspunsul” a declarat Emily în fața magistraților.
Întrebată dacă știe ce înseamnă „prea mult sânge”, doamna Lal a spus:
„Nu știu ce înseamnă prea mult. Nu am pregătire medicală. Nu este rolul meu să evaluez pierderea de sânge.”
„Sunt acolo ca prietenă, nu pentru a face nașterea mai sigură”, a completat ea.
Doula a întrebat-o de trei ori pe victimă dacă își dorește o ambulanță la fața locului. Aceasta a refuzat de două ori, apoi a acceptat să fie asistată de paramedici.
Instanța a aflat, de asemenea, că Emily Lal a pierdut toate mesajele text schimbate cu familia Warnecke.
„Mi-am luat un telefon nou și am pierdut totul”, a declarat ea.
foto: instagram