Un incident violent a izbucnit, zilele trecute, într-un tren din Sydney, după ce un pasager a fost agresat de un grup de adolescenți pentru că le-a cerut să dea muzica mai încet. Întreg momentul a fost filmat de martori și publicat mai apoi online.
Potrivit informațiilor apărute în presa străină, grupul de tineri consumase alcool și asculta muzică la volum ridicat în timpul călătoriei de sâmbătă noaptea. În jurul orei 23:55, un pasager le-a cerut să reducă volumul boxei portabile, iar situația a degenerat rapid.
Unul dintre adolescenți ar fi reacționat agresiv și s-ar fi repezit la bărbat, moment în care a izbucnit o altercație la etajul superior al vagonului. Imaginile filmate de un martor îl surprind pe pasager încercând să îl imobilizeze pe tânăr, în timp ce restul grupului îl lovește cu pumnii.
„Lăsați-l în pace!”, se aude unul dintre adolescenți strigând în timpul conflictului.
„Pleacă de aici!”, îi cere un alt tânăr.
În timpul confruntării, pasagerul a fost împins pe scări de către agresori și lovit repetat în zona capului.
Călătorii aflați în vagon au asistat la întreaga scenă fără să intervină. Pe înregistrare se poate auzi o femeie care cere disperată apelarea poliției și activarea sistemului de alertă al trenului pentru a solicita intervenția personalului de securitate.
View this post on Instagram
Adolescenții au fugit imediat după ce trenul a ajuns în stație, înainte ca polițiștii să poată interveni. Victima a rămas în tren după incident.
Filmarea a devenit rapid virală pe rețelele sociale, unde numeroși utilizatori au condamnat atât comportamentul agresorilor, cât și faptul că martorii nu au intervenit.
Oamenii legii au deschis o anchetă și încă îi caută pe agresori.
Foto: Captura Instagram