• PRO TV
  • Un chiropractor avertizează că un gest aparent banal pe care îl faci zilnic îți poate distruge sănătatea

Un chiropractor avertizează că un gest aparent banal pe care îl faci zilnic îți poate distruge sănătatea

Un chiropractor avertizează că un gest aparent banal pe care îl faci zilnic îți poate distruge sănătatea

Dr. Eric Berg, chiropractor și unul dintre cei mai cunoscuți educatori în domeniul nutriției și al postului intermitent, a lansat un avertisment legat de un obicei periculos pentru sănătate pe care toată lumea îl face fără să se gândească.

Dr. Eric Berg susține că acest obicei este adesea „cauza ascunsă” din spatele mai multor boli grave.

Într-un videoclip recent, chiropracticianul explică de ce gustările dintre mese s-ar putea să nu fie atât de inofensive pe cât credem.

Acesta a explicat că supermarketurile sunt intenționat pline de produse concepute pentru a încuraja mâncatul frecvent.

„Cel mai periculos obicei nu este fumatul. Nu este consumul de zahăr. Nu este mâncatul de junk food. Nu este nici măcar ceva pentru care oamenii se simt vinovați”, a spus el.

„Probabil că medicul tău nu te-a avertizat niciodată despre asta și nu ai văzut nicio campanie de sănătate publică împotriva acestui obicei. L-ai făcut toată viața fără să te întrebi vreodată dacă este bine sau rău. Iar majoritatea produselor din supermarket (batoanele de granola, batoanele proteice, chipsurile, biscuiții) sunt create tocmai pentru a te face să continui să faci asta”, a adăugat Berg.

Ce se întâmplă în corp când „ronțăi” constant

Dr. Berg a explicat faptul că „insulina are rolul de a introduce nutrienții în celule și de a scădea glicemia” și că „de fiecare dată când mănânci, pancreasul eliberează insulină”.

„Dacă mănânci fără gustări, insulina urcă și apoi scade, iar corpul are timp să ardă grăsimi și să se refacă. Dar când mănânci continuu, insulina nu mai scade niciodată”, a spus Dr. Berg, potrivit LadBible.

Potrivit acestuia, acest dezechilibru ar putea duce în timp la rezistență la insulină, un fenomen pe care îl leagă de afecțiuni grave precum diabetul de tip 2, boli de inimă, ficat gras sau chiar unele forme de cancer.

„Dacă mănânci trei mese pe zi fără gustări, insulina crește de trei ori și apoi scade între mese. Corpul are astfel mici ferestre în care insulina este scăzută și poate accesa grăsimea depozitată. Poate repara celulele și reduce inflamația”, a spus el.

Dr. Eric Berg: „Cel mai periculos obicei este gustatul constant între mese”

Problema apare atunci când mănânci gustări între mese, iar insulina nu mai scade niciodată.

„Acest lucru duce la un mecanism de protecție numit rezistență la insulină, pentru că organismul trebuie să se protejeze de excesul de insulină”, a adăugat Dr. Berg.

Rezistența la insulină este cauza ascunsă din spatele diabetului de tip 2, bolilor de inimă, ficatului gras, sindromului ovarelor polichistice (PCOS) și chiar a anumitor tipuri de cancer. Până afli despre asta, ești deja diabetic, pur și simplu pentru că medicii nu testează insulina à jeun. Cel mai periculos obicei este gustatul constant între mese”, a mai spus medicul.

Și Krzysztof Czaja, profesor asociat de științe biomedicale la Colegiul de Medicină Veterinară al Universității din Georgia (UGA), spune că gustatul între mese este și motivul pentru care „este atât de greu să slăbești”.

„Nu oferim corpului o șansă să își folosească rezervele. Mai puține mese pe zi ar permite folosirea grăsimii depozitate ca sursă de energie, în locul zahărului pe care îl consumăm constant”, a adăugat el.

Foto: Facebook

CITEȘTE ȘI:

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni