• PRO TV
  • O fată de numai 12 ani și-a înscenat răpirea ca să obțină bani de la părinții ei. Ce a urmat

O fată de numai 12 ani și-a înscenat răpirea ca să obțină bani de la părinții ei. Ce a urmat

O fată de numai 12 ani și-a înscenat răpirea ca să obțină bani de la părinții ei. Ce a urmat

Părinții unei fete din Brazilia au alertat poliția după ce aceasta dispăruse, însă mai târziu s-a aflat că adolescenta își înscenase răpirea, ca să îi șantajeze pe cei doi.

Cazul a fost semnalat când minora a dispărut din locuința sa din Itaiópolis, în nordul statului brazilian Santa Catarina. La scurt timp, aceasta a început să le trimită părinților mesaje în care susținea că ar fi fost răpită, afirmând că ar fi fost amenințată cu moartea și agresată de presupusii răpitori. Speriați, părinții au alertat imediat autoritățile, iar poliția a demarat o amplă operațiune pentru localizarea fetei.

Mai târziu, minora a reluat contactul cu familia, de această dată cerând o sumă de bani sub formă de răscumpărare, pentru a evita ca „răpitorii” să o ucidă. Câteva ore mai târziu, însă, înainte ca plată să fie făcută, poliția a reușit să o localizeze într-o locuință aflată la marginea localității Itaiópolis.

Surpriza a fost totală pentru forțele de intervenție, pregătite pentru o posibilă confruntare cu presupușii răpitori. În realitate, nu existau alte persoane implicate, iar fata nu se afla în pericol. În urma audierilor, aceasta a recunoscut că a inventat scenariul răpirii cu scopul de a obține bani de la părinții săi.

Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat. Având în vedere vârsta fetei nu este clar ce consecințe legale ar putea urma.

Foto: Shutterstock

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni