![](https://cmero-ott-images-avod.ssl.cdn.cra.cz/r314x175n/q80/NA.jpg?default=https%3A%2F%2Fassets.protv.ro%2Fassets%2Ffeed%2Fproduction_cross-la-interior-articol-protv%2F20240725%2F62469646+%281%29.webp)
Catalina Ponor a fost singura gimnasta din Romania care a participat in concursul feminin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.
Calificata doar in finala de la barna, acolo unde a incheiat pe pozitia a saptea, sportiva romanca a fost tinta mai multor atacuri, legate de evolutia ei, dar si de prezenta la Jocurile Olimpice.
Dupa incheierea competitiei, Catalina Ponor a postat pe contul de Facebook un mesaj lung prin intermediul caruia le-a raspuns celor care au acuzat-o inainte si dupa evolutia de la Rio.
Citeste mai jos textul publicat de gimnasta:
Nadia Comaneci a fost una dintre personalitatile din sportul romanesc care au comentat evolutia Catalinei si care au oferit o explicatie pentru ceea ce s-a intamplat cu sportiva in finala de la barna in cadrul unui interviu acordat pentru Gazeta Sporturilor.
"A fost emotie in primul rand! A dus o tara intreaga in spinare. O singura fata, e greu. in plus, a reintrat in concurs la 9 zile dupa calificari. Nu vreau sa-i gasesc o scuza! A fost emotionata. A stat si putin mai mult inainte de a incepe exercitiul, au fost probleme cu nota dinainte... Era crispata, tremura, dorea sa faca mai mult decat putea. Nu trebuia sa faca mai mult, trebuia sa faca doar ce a facut la calificari! Mai ales ca s-a deschis usa la medalii dupa greseala lui Biles. Medalia era pe luate, cine sta pe barna! Asa cum s-a dovedit cu olandeza, ca pe hartie ea nu conta. Tot timpul spun, prezic ce se intampla la mai multe aparate, dar fara barna, ca acolo nu stii ce iese!", a declarat aceasta, potrivit gsp.ro.
Gallery