![](https://cmero-ott-images-avod.ssl.cdn.cra.cz/r314x175n/q80/NA.jpg?default=https%3A%2F%2Fassets.protv.ro%2Fassets%2Ffeed%2Fproduction_cross-la-interior-articol-protv%2F20240725%2F62469646+%281%29.webp)
Ai grijă pe unde calci! Camuflajul perfect al acestui șarpe veninos a uimit internetul și asta pentru că puțini reușesc să-și dea seama unde se ascunde reptila din imaginea care s-a viralizat pe mai multe platforme.
Fotografia a pus la grea încercare capacitatea de concentrare a internauților.
În imagine apare un “covor” de frunze, bețe și plante verzi. Printre frunze se ascunde însă un șarpe cu o mușcătură mortală, scrie The Sun.
“Motivul pentru care trebuie să fii atent la fiecare pas pe care îl faci atunci când ești în pădure”, a scris Helen, autoarea fotografiei. Ea este doctorandă în herpetologie (ramură a zoologiei care se ocupă cu studierea reptilelor și amfibienilor).
Șarpele ascuns printre frunze este un copperhead, specie de șarpe veninos, care trăiește în America de Nord. Culorile sale l-au ajutat să camufleze perfect în frunziș.
Tu l-ai găsit? Dacă nu, ai rezolvarea mai jos :)
Vezi și VIDEO: Magie pe TikTok
Gallery