Diana Buzoianu, Ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, a trecut prin „interogatoriul” iute al lui Cătălin Măruță, cu replici despre Pădurea Băneasa, RomSilva, „Rabla” și câteva porecle pentru lideri politici.
VEZI VIDEO ATAȘAT
Diana Buzoianu, în vârstă de 31 de ani, avocat și Ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, a fost invitată la rubrica „sosurile picante” din emisiunea lui Măruță. Cu lapte vegetal la degustarea iute, aceasta a livrat câteva răspunsuri neașteptate.
E adevărat, la un moment dat, Măruță i-a spus:
VEZI VIDEO ATAȘAT
Spuneți numele unui om politic care a încercat să intervină la dumneavoastră să „o lăsați mai moale” cu Romsilva!
Nu vă pot spune numele unui politician, dar pot să zic că liderul sindicatului a făcut ca toate visele. Nu m-a sunat însă niciun om politic pentru asta!
Cine e politicianul din coaliția de guvernare cu care v-a fost cel mai greu să colaborați și care a blocat proiecte verzi?
Problema este că până în momentul de față nu au fost blocate proiecte! Acesta e proiectul acum, "RomSilva" și mă indoiesc că îl va bloca cineva.
Știm că nu există pădure fără uscături, în cazul acesta, care ar fi primii 3 miniștri din „pădurea guvernării” despre care ați spune cu ușurință că sunt uscături?
Eu încerc să văd lucrurile bune, am fost atacată și de reprezentanți din partide politice. Nu îmi e ușor să zic că nu face cineva nimic bun!
Invitată să găsească rapid porecle, Buzoianu a spus:
La alte întrebări „fierbinți”, a preferat uneori sosul în locul menționării informațiilor clare, dar a pronunțat numele "Ponta". A punctat ferm când a venit vorba de „dezamăgirile” politicii: „Iohannis, Dragnea, Ponta – câțiva dintre cei care "au dezamăgit masiv țara”.
Ca mesaj pentru telespectatori, a spus:
VEZI VIDEO ATAȘAT
Diana Buzoianu are 31 de ani, este avocat de profesie și în prezent conduce Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Membră a Uniunii Salvați România (USR), ea s-a remarcat prin implicarea în proiecte de mediu, transparență și digitalizare. Înainte de a ajunge în executiv, a fost deputată în Parlamentul României, unde a promovat inițiative legislative în domeniul protecției mediului și al drepturilor cetățenilor.
Foto: Pro tv