Echipa „Visuri la cheie” s-a deplasat în Poiana Dămbovița, la familia Marin care locuiește într-o casă care stă să cadă.
„Fratele meu este pentru mine mamă, tată și prieten. Este eroul meu”, spune Andrei, mezinul familiei Marin, care a fost crescut de Alexandru și de mătușa lor după ce mama i-a părăsit, iar tatăl lor s-a stins din viață.
Tatăl celor doi frați a murit în timp ce lucra în casa în care locuiesc și astăzi. Tavanul unei încăperi a căzut peste el și nimeni nu a mai putut să îl salveze. Alexandru a fost cel care a chemat ajutoare, însă a fost prea târziu.
„L-am auzit cum și-a dat ultima suflare”, a spus Alexandru, cu lacrimi în ochi.
După tragedie, alături de copii a rămas Cori, sora tatălui, care le-a preluat tutela.
„Când fratele meu a decedat a trebuit să iau o decizie foarte rapidă. Nu a dorit nimeni să ia acești copii”, a spus mătușa celor doi, care are două locuri de muncă: este infirmieră la un spital din București și femeie de serviciu în sat. Chiar și așa, abia reușește să le asigure traiul de la o zi la alta, iar casa în care locuiesc, veche de peste 70 de ani, stă să cadă pe ei.
VEZI MOMENTUL COMPLET ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS
EDIȚIA INTEGRALĂ POATE FI URMĂRITĂ PE VOYO