Andreea Cojoc, una dintre influencerițele și antreprenoarele cunoscute din România, a recunoscut cum a reușit să slăbească peste 10 kg, după ce a născut a treia oară. Metoda aleasă a stârnit revoltă în mediul online, deoarece poate duce la apariția unor probleme grave de sănătate.
Gallery
Andreea Cojoc a născut cel de-al treilea copil, în urmă cu doi ani. De atunci, aceasta a reușit să dea jos câteva kilograme, dar nu a ajuns la silueta pe care și-a dorit-o. Prin urmare, a decis să apeleze la ajutorul unui medicament injectabil, prescris de medici persoanelor care au diabet.
În urmă cu doar câteva săptămâni, după ce a reușit să dea jos zece kilograme în doar două luni, Andreea Cojoc le-a promis celor care o urmăresc în mediul online că le va spune secretul ei. Nu a durat mult și s-a ținut de cuvânt, însă reacțiile au fost împărțite.
După cele trei nașteri, influencerița a recunoscut că a slăbit cu ajutorul unui medicament injectabil, pe care medicii îl recomandă doar persoanelor care au diabet. Aceasta a ținut, totuși, să specifice faptul că, înainte de a-l folosi, a mers la consult și a făcut o serie de analize, însă justificarea nu a fost suficientă pentru internauți.
Pe lângă persoanele care au felicitat-o pentru transparență, Andreea Cojoc a primit multe mesaje și comentarii în care i s-a atras atenția, fiind atenționată că multe femei care o urmăresc vor cumpăra medicamentul doar pentru a slăbi, chiar dacă a fost conceput pentru diabet și poate duce la probleme de sănătate foarte mari.
Mai mult decât atât, o persoană și-a exprimat nemulțumirea, spunând că se confruntă cu prediabet, urmează tratamentul injectabil cu pricina și, acum, se teme că nu îl mai găsi în farmacii, deoarece va fi achiziționat pentru pierderea în greutate.
„Doamne, nu mai promovati asa ceva!!!!!!!!!!!!!! Sunt persoane care isi doresc enorm sa slabeasca. Riscurile sunt huge, de ce o faceti efectiv nu va inteleg. Ok pot sa inteleg ca ai o campanie dar nu cred ca merita sa iti asumi astfel de riscuri. Nu toata lumea o sa mearga la medic sa faca verificări, de ce sustineti in online presiunea asta si obsesia asta cu slabitul. Promovati miscarea si mancatul sanatos….”, „Mi se pare foarte periculos sa promovezi asta. Stiu ca ai mentionat de medic, ca ai cerut pareri, ca ai facut analize, pot intelege asta, dar hai sa incercam sa avem mai multa responsabilitate sociala, daca suntem influenceri. Multe femei au avut probleme din cauza injectiilor pentru slabit”, „Super. Eu am prediabet. Acum n-o sa mai gasesc, ca tu il recomanzi ca pe bomboane de slabit. Jesus Christ”, au fost doar câteva dintre comentariile pe care aceasta le-a primit.
Sursa foto: Instagram