• PRO TV
  • O mamă a doi copii s-a sinucis după ce apelurile disperate de ajutor au fost ignorate. Femeia a cerut ajutor în nenumărate rânduri: „O femeie veselă, empatică”

O mamă a doi copii s-a sinucis după ce apelurile disperate de ajutor au fost ignorate. Femeia a cerut ajutor în nenumărate rânduri: „O femeie veselă, empatică”

O mamă a doi copii s-a sinucis după ce apelurile disperate de ajutor au fost ignorate. Femeia a cerut ajutor în nenumărate rânduri: „O femeie veselă, empatică”

O femeie de 34 de ani din Marea Britanie, mamă a doi copii, a decis să își pună capăt zilelor după ce solicitările repetate, prin care a cerut ajutor în lupta cu depresie postnatală, au fost trecute cu vederea.

Abigail Jelley suferea de depresie postnatală după nașterea celui de-al doilea copil și ceruse ajutor specialiștilor, cu doar câteva săptămâni înainte să își ia viața.

O mamă a doi copii s-a sinucis după ce apelurile disperate de ajutor au fost ignorate

În urma anchetei care a fost deschisă după tragedie, medicul legist Nicholas Walker a constatat „deficiențe grave” în pregătirea, cultura și nivelul de cunoștințe al personalului care se ocupa de cazurile similare.

Citește și:

​În raportul acestuia de prevenire a viitoarelor decese, a avertizat că pacienții cu depresie postnatală nu primesc sprijinul de care au nevoie, chiar dacă problema este una extrem de serioasă, dar și că este nevoie urgentă de reforme.

​Medicul legist a subliniat că echipa perinatală, care era responsabilă pentru sprijinul femeilor în perioada de dinaintea nașterii, dar și după, nu este autorizată să efectueze vizite de urgență la domiciliu.

Citește și:

​Prin urmare, cazurile sunt direcționate către echipele comunitare de sănătate mintală, unde personalul nu are formare obligatorie în acest domeniu. Mai mult decât atât, echipa care se ocupase de Abigail ceruse o astfel de instruire cu mai bine de un an înainte de tragedie, însă nu fusese primită nici până la acea dată.

Părinții lui Abigail, alături de care a locuit în perioada de după naștere, au declarat că și-au exprimat îngrijorarea față de starea fiicei lor la mai multe consultații au semnalat problemele legate de starea de sănătate a fiicei lor, în cadrul mai multor consultații, dar nimeni nu a intervenit.

În urma anchetei, a fost remarcată lipsa de comunicare între specialiști și familie, precum și o atitudine lipsită de „curiozitate profesională” din partea echipei medicale.

După moartea ei, Kirsty Hill, una dintre prietenele apropiata ale lui Abigail, a povestit că aceasta fusese „o femeie veselă, empatică și o mamă devotată”, ceea ce face ca decizia de a-și lua viața să fie greu de acceptat.

Cele două se cunoscuseră lucrând împreună în domeniul sănătății mintale și, deși Abi recunoștea că are nevoie de ajutor, sistemul nu i-a oferit sprijinul de care avea nevoie.

Sursa foto: Shutterstock

 

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni