• PRO TV
  • A murit Jolt Kerestely, compozitorul celebrei piese „Copacul”: Astăzi s-a mai stins o stea a muzicii ușoare românești

A murit Jolt Kerestely, compozitorul celebrei piese „Copacul”: Astăzi s-a mai stins o stea a muzicii ușoare românești

A murit Jolt Kerestely, compozitorul celebrei piese „Copacul”: Astăzi s-a mai stins o stea a muzicii ușoare românești

Zi tristă pentru muzica ușoară românescă. Marele compozitor Jolt Kerestely a încetat din viață la vârsta de 91 de ani. Miercuri, trupul neînsufleţit al maestrului Jolt Kerestely va fi depus în foaierul Teatrului de Revistă "Constantin Tănase" din Calea Victoriei 33.

Anunțul trist a fost făcut pe pagina de Facebook a Teatrului de Revistă Constantin Tănase: “Astăzi s-a mai stins o stea a muzicii uşoare româneşti. Îndrăgitul şi emblematicul compozitor a plecat dintre noi lăsându-ne moştenire cele mai frumoase cântece de dragoste, musicaluri şi operete de succes. ‘Copacul’ său interpretat de inegalabilul Aurelian Andreescu se află şi acum, după aproape 6 decenii, în top-ul celor mai frumoase şlagăre româneşti din toate timpurile”.

Artiștii au transmis mesaje emoționante la aflarea veștii. 

"Maestrul compozitor Jolt Kerestely a plecat la stele! Un muzician de excepție, un om minunat cum rar am întâlnit! Maestrul lasă în urma sa o liniște apăsătoare, ca după ultima notă a melodiei "COPACUL", melodia fiind o capodoperă muzicală care ne-a mângâiat sufletul ani la rând.
Muzica sa a însemnat și inseamnă emoție pură, o punte între generații!

Ne despărțim de om, dar nu și de muzica lui. Ea va continua să ne însoțească, să ne aline și să ne aducă aminte că marii artiști nu pleacă niciodată cu adevărat, ei trăiesc prin ceea ce au dăruit lumii.

P.S.Sunt onorat de prietenia pe care mi-a acordat-o, de colaborările noastre profesionale!
Drum lin, prieten drag!", a scris Marcel Pavel.

Fuego: "Maestrul Jolt Kerestely a plecat dintre noi! Mi-a fost ca un părinte muzical, cu liniște, sfaturi și fericire! Avem împreună peste 20 de cântece, mai multe albume și sunt onorat ca anul trecut de ziua lui, l-am putut omagia la TVR 2! Pentru mine înseamnă START. La el am pășit prima oară în București, cu mama, când aveam 15 ani și el m-a trimis la mentorul meu, maestrul George Grigoriu. Peste ani ne-am reîntâlnit și am început o frumoasă prietenie! “Copacul”, cântecul său reprezentativ, este cu siguranță una dintre piesele de referință ale românilor, care a străbătut timpul și a uimit și emoționat! A fost bun, blând și cald și va rămâne mereu în sufletele noastre!

Mulțumesc Teatrului de Revistă “Constantin Tănase” pentru grija arătată față de maestru și față de cultura românească! Dumnezeu să-i odihnească sufletul și să îl așeze în rândul celor mari!"

Zsolt Kerestely s-a născut la 12 mai 1934, în localitatea Şiclod, judeţul Harghita. În paralel cu studiile liceale, a urmat şi cursurile Şcolii de Muzică din Târgu Mureş, la secţia de fagot şi pian. A absolvit apoi Conservatorul „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca (1958-1963). Dirijor la Casa Studenţilor din Cluj-Napoca, iar din 1964, timp de 30 de ani, a fost regizor muzical la Televiziunea Română. A fost membru al UCMR din anul 1970. Debutul de compozitor a avut loc în anul 1966, cu piesa Primul pas. I-a fost decernat Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler în anul 2004.

Jolt Kerestely (sau Joly, aşa cum îi spuneau colegii) a împletit cariera de compozitor cu cea de maestru de sunet. După 1989, a deschis primul studio muzical particular, dotat profesionist, în propria casă, numită şi „Vila Copacul”, situată lângă Stadionul Dinamo. A continuat să compună, să lanseze CD-uri şi să muncească în studio alături de fiul său, Andrei Kerestely, care a urmat aceeaşi carieră – compozitor şi inginer de sunet.

Un om care a dus o viaţă aproape sportivă (alergare, ciclism, mers pe jos, alimentaţie sănătoasă), a avut o conduită fair play faţă de toţi colaboratorii şi colegii. Delicateţea, discreţia şi sensibilitatea sa s-au manifestat deplin în creaţia muzicianului.

M-a preocupat de asemenea un lucru foarte important – orchestraţia. Am prelucrat şi orchestra pentru toate tipurile de orchestră. Forţa creaţiei mele - dacă îmi pot permite - constă în melodicitate, armonizare logică, la care se adaugă orchestraţia adecvată pentru fiecare piesă, fără şablon. Stilul meu componistic s-a lărgit, situându-se undeva între muzica uşoară, cu linii largi, şi apropiindu-se de canţonetă, romanţă”, spunea compozitorul.

Printre compoziţiile sale se numără: "Să nu te joci cu dragostea" (1974), "Copacul" (1975), "Cu paşi de step" (1979), "Te rog zâmbeşte fata frumoasă" (1983), "Noapte, fată cu cercei de smoală" (1983), "Lumea de dragoste" (1984), "Tăcutele iubiri" (1986).

Foto Facebook

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni