• PRO TV
  • A fost condamnată „vrăjitoarea” Amanda, cea care a ținut o femeie în sclavie, nemâncată și nespălată, timp de 25 de ani! Cât va sta după gratii

A fost condamnată „vrăjitoarea” Amanda, cea care a ținut o femeie în sclavie, nemâncată și nespălată, timp de 25 de ani! Cât va sta după gratii

A fost condamnată „vrăjitoarea” Amanda, cea care a ținut o femeie în sclavie, nemâncată și nespălată, timp de 25 de ani! Cât va sta după gratii

O femei de 56 de ani, supranumită și „vrăjitoarea” Amanda, este acuzată că a ținut captivă o tânără, timp de 25 de ani, în condiții greu de imaginat. Victima a fost obligată să muncească și abuzată fizic în mod constant până la eliberarea sa, când avea deja vârsta de 40 de ani.

Victima, identificată în instanță doar prin inițiala K, avea 14 ani când a fost adusă în casa Amandei Wixon, în 1996. În loc să primească sprijin, adolescenta, care suferă de o dizabilitate de învățare, a fost supusă ani la rând unor abuzuri fizice și psihologice extreme.

Câți ani de închisoare va face „vrăjitoarea” Amanda

Agresoarea, o mamă a zece copii, cunoscută de victimă sub porecla „vrăjitoarea”, a fost condamnată la 13 ani de închisoare.

Potrivit procurorilor, victima a fost ținută într-o cameră mică, cu pereți mucegăiți și tencuială căzută, pe care instanța a descris-o drept o adevărată „celulă”.

În tot acest timp, K a fost obligată să muncească în gospodărie pentru Amanda Wixon și cei zece copii ai acesteia. I se dădeau doar resturi de mâncare, o singură dată pe zi, până când aceasta a ajuns „piele și os”.

Anchetatorii au stabilit că abuzurile erau frecvente și extrem de violente. Wixon o bătea în mod repetat, loviturile fiind atât de puternice încât i-au fost scoși dinții. În alte episoade, agresoarea i-a turnat detergent de vase pe gât și i-a aruncat înălbitor pe față.

De asemenea, victima a povestit că a fost împinsă pe scări de mai multe ori și că i-a fost băgat capul în vasul de toaletă.

Coșmarul a luat sfârșit abia în 2021, când femeia a reușit să folosească un telefon ascuns pentru a cere ajutor. Când polițiștii au ajuns la fața locului, aceasta le-a spus: „Nu vreau să fiu aici. Nu mă simt în siguranță. Mandy mă lovește tot timpul”.

Polițiștii au găsit-o subnutrită, fără dinți, nespălată de ani de zile și extrem de speriată.

Amanda Wixon a fost găsită vinovată de lipsire de libertate, muncă forțată și mai multe infracțiuni de agresiune care au provocat vătămări corporale.

Ancheta a scos la iveală și alte probleme grave din familie: copiii femeii nu erau vaccinați, nu frecventau școala și aveau probleme dentare severe.

Între timp, victima, K, a luat în greutate, urmează cursuri de matematică și limba engleză la un colegiu local, joacă fotbal și trăiește acum în siguranță alături de o familie care a luat-o în plasament.

Foto: Facebook 

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni