• PRO TV
  • Ce i-a cerut Rita Wilson lui Tom Hanks dacă ar fi murit: „Vreau să fie o celebrare a vieții”. Dorințele pe care le-ar fi avut

Ce i-a cerut Rita Wilson lui Tom Hanks dacă ar fi murit: „Vreau să fie o celebrare a vieții”. Dorințele pe care le-ar fi avut

Ce i-a cerut Rita Wilson lui Tom Hanks dacă ar fi murit: „Vreau să fie o celebrare a vieții”. Dorințele pe care le-ar fi avut

Actrița și cântăreața Rita Wilson a făcut dezvăluiri tulburătoare despre una dintre cele mai dificile perioade din viața sa.

Diagnosticată cu cancer de sân în anul 2015, vedeta a vorbit deschis despre temerile și gândurile care au marcat acea etapă, inclusiv despre două dorințe speciale pe care i le-a transmis soțului său, Tom Hanks, în cazul în care boala ar fi avut un final tragic.

Mărturisirile au fost făcute în cadrul unui eveniment desfășurat la New York, unde artista a rememorat momentele de incertitudine și vulnerabilitate trăite imediat după diagnostic.

În fața publicului și în dialog cu prietena sa, Demi Moore, Rita Wilson a vorbit sincer despre modul în care a privit posibilitatea morții și despre dorința de a lăsa în urmă un mesaj pozitiv.

Gallery

​În timpul discuției, Rita Wilson a povestit că, după ce a aflat diagnosticul, a simțit nevoia să abordeze direct scenariul cel mai sumbru. Deși spera să supraviețuiască, actrița a vrut să fie pregătită pentru orice.

„Când primești un astfel de diagnostic, te gândești: «Nu știu ce se va întâmpla, dar sper să fiu aici peste câțiva ani»”, a spus ea. În acel context, i-a transmis lui Tom Hanks două dorințe clare.

„I-am spus: «Dacă se întâmplă ceva și eu plec prima, am două rugăminți. Prima este să fii trist pentru o perioadă foarte, foarte lungă. A doua este să-mi faci o petrecere. Vreau să fie o celebrare a vieții. Vreau să fie despre oameni care spun povești, despre bucurie și despre a-și aminti de mine în acest fel»”, a povestit artista.

Sprijin necondiționat din partea lui Tom Hanks

În perioada tratamentului, Rita Wilson a beneficiat de susținerea totală a soțului său, unul dintre cei mai apreciați actori de la Hollywood. Tom Hanks nu doar că i-a fost alături, dar a și criticat dur practicile celor care încearcă să profite de pe urma pacienților bolnavi de cancer.

Actorul a atras atenția asupra fenomenului periculos al tratamentelor dubioase promovate în astfel de momente de vulnerabilitate: persoane care încearcă să câștige bani propunând proceduri fără bază științifică sau chiar înșelătoare.

Rita Wilson a subliniat că a fost norocoasă pentru că boala a fost depistată într-un stadiu incipient, ceea ce i-a crescut considerabil șansele de vindecare. Actrița a trecut printr-o dublă mastectomie și intervenții de reconstrucție, însă rezultatul a fost unul pozitiv.

„Sunt în recuperare și, cel mai important, se așteaptă să mă vindec complet. De ce? Pentru că am descoperit boala devreme, am medici excelenți și pentru că am cerut o a doua opinie”, a explicat ea.

Vedeta i-a încurajat pe toți cei care se confruntă cu probleme de sănătate să aibă încredere în instinctele lor și să nu ezite să ceară o opinie suplimentară dacă simt că ceva nu este în regulă.

foto: Getty Images

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni