• PRO TV
  • Clipe de groază la Disneyland! Un băiat de 13 ani a căzut în gol de la peste 15 metri: „Mă surprinde că nu au instalat centuri pentru a preveni astfel de situații”

Clipe de groază la Disneyland! Un băiat de 13 ani a căzut în gol de la peste 15 metri: „Mă surprinde că nu au instalat centuri pentru a preveni astfel de situații”

Clipe de groază la Disneyland! Un băiat de 13 ani a căzut în gol de la peste 15 metri: „Mă surprinde că nu au instalat centuri pentru a preveni astfel de situații”

O zi care trebuia să fie plină de magie s-a transformat într-un adevărat coșmar la Disneyland California. Un adolescent în vârstă de 13 ani a căzut de la aproximativ 15 metri înălțime după ce a ieșit din vehiculul unei atracții celebre chiar înainte de finalul cursei.

Incidentul șocant s-a petrecut duminică, la Tiana's Bayou Adventure, una dintre cele mai noi și populare atracții ale parcului, inspirată de filmul de animație „Prințesa și Broscoiul”.

Martorii au privit îngroziți

Potrivit informațiilor apărute în presa americană, băiatul a părăsit ambarcațiunea în care se afla înainte să se încheie cursa și a căzut pe traseul care include o coborâre spectaculoasă de aproximativ 15 metri.

@iamjaquilla #greenscreenvideo 13-year-old climbs out of Disneyland's Tiana's Bayou Adventure ride, slides down 50-foot drop. ⚠️? Terrifying new video shows the moment a 13-year-old boy at Disneyland tumbled down a 50-foot waterfall after getting out of a moving ride. How did he manage to get out? I can tell you it's definitely a rush at the end. Reports show he went to the hospital and was later released. Prayers to the young man and his family. THE RIDE OPENED THE NEXT DAY!!! #disneylandcalifornia #tianasbayouadventure #terrifying #disneyworld ♬ original sound - JaQuilla

Mai mulți vizitatori susțin că au văzut momentul dramatic.

„Am văzut un copil căzând pe pantă. Când am coborât din ambarcațiune erau deja mai mulți agenți de securitate Disney și familia lui era acolo, complet udă”, a scris un martor pe Reddit.

O altă persoană a povestit că a auzit țipete puternice și că nepotul său a văzut adolescentul rostogolindu-se pe traseul acvatic.

Un alt vizitator susține că a urmărit chiar o filmare realizată imediat după incident.

„Era foarte tulburător de privit”, a declarat acesta.

A ajuns la spital, dar a avut noroc incredibil

Din fericire, adolescentul nu a suferit răni care să îi pună viața în pericol.

Reprezentanții Disneyland au confirmat că băiatul a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare, însă a fost externat ulterior.

Potrivit unor persoane care susțin că au discutat cu angajați ai parcului, copilul ar fi alunecat cu spatele pe panta abruptă și s-ar fi ales cu numeroase zgârieturi și lovituri.

„A avut un noroc incredibil. Din câte se pare, nu s-a lovit la cap”, a scris un internaut.

De ce nu există centuri de siguranță?

După ce povestea a devenit virală, rețelele sociale au fost inundate de întrebări legate de siguranța atracției.

Mulți utilizatori s-au declarat surprinși că ambarcațiunile nu sunt dotate cu centuri sau bare de protecție.

„Mă surprinde că nu au instalat centuri pentru a preveni astfel de situații”, a comentat o persoană.

„Când mi-am urcat copilul de patru ani în barcă, primul lucru care m-a speriat a fost faptul că nu existau sisteme de fixare”, a adăugat altcineva.

Totuși, specialiștii și pasionații de parcuri de distracții explică faptul că lipsa centurilor este normală pentru acest tip de atracție.

Tiana's Bayou Adventure este o atracție acvatică în care vizitatorii stau în bărci înguste care plutesc pe apă. Designul este conceput astfel încât pasagerii să fie împinși în scaune în timpul coborârilor și virajelor, reducând foarte mult riscul de a fi proiectați în afară.

În plus, există și argumentul că centurile ar putea deveni periculoase în cazul extrem în care o ambarcațiune s-ar răsturna, deoarece pasagerii ar putea rămâne blocați în apă.

Atracția a fost redeschisă a doua zi

După incident, atracția a fost inspectată de Cal/OSHA, instituția care se ocupă de siguranța la locul de muncă și a echipamentelor din California.

În urma verificărilor, inspectorii au decis că nu există probleme tehnice și au permis redeschiderea atracției chiar a doua zi.

Decizia a stârnit însă controverse online.

„Faptul că cineva a căzut de la 15 metri și atracția s-a redeschis a doua zi ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat nu mi se pare normal”, a scris un utilizator.

Nu este primul incident de acest fel

Deși astfel de accidente sunt extrem de rare, nu este pentru prima dată când cineva decide să părăsească vehiculul în timpul cursei.

Anul trecut, un videoclip devenit viral pe TikTok arăta un bărbat care a coborât din ambarcațiune în timpul unei curse la Disney World pentru a-și recupera șapca luată de vânt.

Într-un alt caz, un tată și fiul său au ieșit din barcă după ce atracția s-a oprit temporar. Martorii spun că bărbatul a încercat să găsească singur o ieșire și a refuzat să se întoarcă în vehicul timp de aproape 30 de minute, fiind escortat ulterior de personalul parcului.

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni