După mai bine de 25 de ani de abandon, o mină de uraniu din România este din nou deschisă. Rareș Năstase ajunge în locuri în care accesul este strict limitat și prezintă, în premieră, imagini din fostele galerii miniere: „Am reușit să filmăm, în exclusivitate, atât în minele de uraniu închise, cât și într-un obiectiv strategic, de mare importanță, adică uzina de preparare a materialului nuclear, de la Feldioara. Sunt locuri cu acces restricționat, unde nu a mai filmat nimeni anterior. Și am văzut cum se face operaționalizarea fostelor mine de uraniu, pregătirea pentru exploatarea potențialului în metale rare și materiale critice“. Reportajul „Uraniu... fără reacție” poate fi urmărit duminică, de la 18:00, la România, te iubesc!.
Ancheta aduce în prim-plan o realitate ignorată ani la rând: resursele care pot deveni esențiale pentru energie, tehnologie și securitate, într-un context global în care alte state investesc masiv în astfel de zăcăminte. Iar în timp ce la nivel internațional resursele din subteran sunt tratate ca o prioritate strategică, în România minele au fost închise fără un plan clar de revenire, iar exploatarea a fost abandonată. Astăzi, specialiștii revin în aceste zone pentru a evalua potențialul real al zăcămintelor.
„Știam că România a închis mine. Le-a sigilat, le-a uitat… și le-a lăsat în urmă. Am ajuns să importăm integral uraniu pentru Cernavodă, nu mai extragem din niciun loc din țară. Am închis tot! Dar uraniul este doar o parte din poveste. În aceleași galerii se ascund materiale critice, ignorate decenii la rând. Astăzi, ele pot însemna tehnologie, energie și influență economică. Sunt materii prime pentru tehnologiile verzi și industriile viitorului“, spune Rareș Năstase.
Nu ratați duminică, de la 18:00, reportajul „Uraniu... fără reacție”, într-o nouă ediție România, te iubesc!. Emisiunea este disponibilă și online, pe VOYO.