• Emisiuni
  • Vorbește Lumea
  • Otniela șochează! A fost o perioadă când nu putea merge: "Medicul a zis, fata asta nu o să meargă! (...)Mergeam pe coate și pe genunchi. (....) Și chiar cred că dacă îți propui, nici măcar o condiție medicală nu te oprește""

Otniela șochează! A fost o perioadă când nu putea merge: "Medicul a zis, fata asta nu o să meargă! (...)Mergeam pe coate și pe genunchi. (....) Și chiar cred că dacă îți propui, nici măcar o condiție medicală nu te oprește""

Otniela a revenit pe canapeaua de la Vorbește lumea, iar energia și zâmbetul ei au atras imediat atenția. Mai mult, chiar i s-a spus că radiază.

Gallery

​Vedeta a povestit cu sinceritate despre pasiunea ei pentru drumeții montane, dar și despre provocările prin care a trecut încă din copilărie.

Deși astăzi este plină de vitalitate și mereu gata pentru o nouă aventură, puțini știu că, până la vârsta de patru ani, nu a putut merge din cauza unei afecțiuni medicale. Medicii nu i-au dat prea multe șanse, însă voința și dorința de a explora lumea au învins. Astfel, de la primele plimbări prin natură, alături de bunicii ei din Cluj, Otniela a dezvoltat o legătură puternică cu muntele.

Nu cred că multă lume știe despre treaba asta, pentru că am păstrat-o cumva așa pentru sufletul meu. N-am putut să merg până la vârsta de 4 ani, adică eu de la 3 ani jumătate până La 4 ani și jumătate am învățat practic să merg. Așa mergeam, pe coate și pe genunchi. Am avut o luxație congenitală bilaterală. Medicul a zis, fata asta nu o să meargă în viața vieții ei. (...) Îmi aduc aminte, cumva, eram foarte mică, mi-aduc aminte de perioada aia și am zis, măi, eu pot. (...) Și am zis, băi nu, eu o să fac tot!(...) Și chiar cred că dacă îți propui ceva și dacă vrei și tragi de tine, nici măcar o condiție medicală nu cred că te oprește. (...) Și eu atunci am făcut pactul Dumnezeu și am zis, Doamne, ajută-mă! 

Invitata a mărturisit că a cucerit deja numeroase vârfuri din România, precum Moldoveanu, Negoiu, Piatra Craiului sau Omu, iar pasiunea pentru trasee dificile nu s-a oprit la granițe. Cea mai recentă experiență a avut loc în Bulgaria, unde a urcat pe Vârful Musala, cel mai înalt din țară. Chiar dacă ploaia torențială a forțat-o să se adăpostească într-o cabană cu condiții spartane, aventura s-a transformat într-o amintire de neuitat.

VEZI VIDEO ATAȘAT

Pentru Otniela, muntele înseamnă libertate, dar și disciplină. Ea nu pleacă niciodată fără un rucsac bine pregătit, chiar dacă alege un traseu scurt: frontală, pelerină și câteva provizii sunt mereu alături de ea.

​În platoul emisiunii, vedeta a vorbit și despre planurile de viitor. Chiar dacă pare un obiectiv îndrăzneț, Everestul rămâne pe lista dorințelor ei. Deocamdată, spune că și simpla ajungere la baza muntelui ar fi o experiență pe care și-o dorește cu ardoare.

VEZI VIDEO ATAȘAT

Gallery

FOTO: PROTV/ INSTAGRAM 

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Vorbește Lumea

Articole pentru emisiune Vorbește Lumea

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni