• Emisiuni
  • Vorbește Lumea
  • Imagini de epocă din București! Cum arăta, inițial, Gara de Nord sau palatul care a fost șters de pe fața pământului. În 1942, avea deja un milion de locuitori

Imagini de epocă din București! Cum arăta, inițial, Gara de Nord sau palatul care a fost șters de pe fața pământului. În 1942, avea deja un milion de locuitori

Atestat, ca oraș, cu 550 de ani, București a suferit majore transformări de-a lungul timpului.

Recent, reporterul Vorbește lumea a stat de vorbă cu Alina Pavelescu, director adjunct Arhivele Naționale ale României.

Menționarea târgului cu această denumire este de acum 550. La începutul anilor 30, București avea 500.000 de locuitori. Atinge milionul și asta devine o știre de presă în ianuarie 1942. Sigur că nu e o cifră uriașă raportată la ceea ce știm noi astăzi despre marile metropole”.

În clipul de mai sus, puteți vedea cum arătau Palatul Sturdza, care a fost dărâmat complet, sau Palatul Funcționarilor Publici, care a avut aceeași soartă.
Vedeți,de asemenea, cum era Gara de Nord, care a început să se construiască pe vremea regelui Carol I.

”Bucureștiul s-a aflat la confluența Orientului cu Occidentul și asta făcea poezia oralului. Primul domeniul de care Carol I s-a ocupat a fost al clădirilor publice. Avea clădiri în care funcționau ministere, avea un palat domnesc, care era de fapt un conac mai mare... Toate clădirile de dinainte de Carol I, cele care aveau o utilitate publică, erau niște clădiri modeste, construite după mijloacele materiale pe care Valahia le avusese înainte de Unire”, spune Alina Pavelescu, director adjunct Arhivele Naționale ale României.

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Vorbește Lumea

Articole pentru emisiune Vorbește Lumea

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni