• Emisiuni
  • Vorbește Lumea
  • Grăbiți-vă să prindeți soarele! Specialiștii de la Agenția Națională de Meteorologie ne spun cât mai durează vremea frumoasă

Grăbiți-vă să prindeți soarele! Specialiștii de la Agenția Națională de Meteorologie ne spun cât mai durează vremea frumoasă

Românii se mai pot bucura câteva zile de vară autentică, cu temperaturi ridicate și cer senin în aproape toată țara.

Gallery

​VEZI ÎN GALERAI FOTO DE MAI SUS - CEA MAI SEXY FATĂ DE LA METEO DIN LUME

Meteorologii anunță La Vprbește Lumea că vremea va fi călduroasă, iar în unele regiuni va deveni chiar caniculară.

Temperaturile de astăzi

Astăzi, valorile termice cresc ușor față de ziua precedentă. Maximele vor fi cuprinse între 26-27 de grade în estul Transilvaniei și pe litoral și până la 33-34 de grade în zona Banatului. În București, locuitorii vor avea parte de 31-32 de grade, în condițiile unui cer predominant senin și cu vânt slab, doar cu intensificări ușoare în sudul Banatului și pe crestele montane.

Vara nu ne părăsește, într-adevăr. Vor fi temperaturi în ușoară creștere față de ieri, practic vorbind de o vreme călduroasă în cea mai mare parte a țării. Asta presupune că în mare parte din țară vom atinge și depăși 30 de grade după orele a miezii, în condițiile unei cer mai mulți senin. Deci o vreme fără probleme. Puțin vânt va fi, un pic mai alert vântul în sudul Banatului și pe crestele montane ale Carpaților Meridional, dar în rest, azi este o zi foarte frumoasă, cu temperaturi de la 26-27 de grade în estul Transilvaniei și pe litoral, până spre 33-34 de grade în zona Banatuluit. La București 31-32 de grade.

Cod galben de caniculă pentru vestul țării

De mâine, temperaturile vor continua să crească, iar în vestul țării vor apărea primele episoade de disconfort termic accentuat. Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de caniculă pentru județele Bihor, Arad și Timiș. Acolo, maximele vor ajunge la 34-36 de grade, izolat chiar 37. În restul țării, valorile se vor situa între 27 și 33 de grade, cu 33 de grade și în Capitală.

Weekend ideal la mare

Cei care aleg litoralul românesc în acest sfârșit de săptămână vor avea parte de temperaturi plăcute: între 26 și 29 de grade ziua și peste 20 de grade pe timpul nopții. Cerul va fi mai mult senin, dar vântul ar putea avea unele intensificări temporare. Singurul inconvenient rămâne temperatura apei mării, care a scăzut în ultima săptămână și se situează acum la aproximativ 20 de grade în sudul litoralului.

Vreme bună la munte, dar cu instabilitate în vest

Și în zonele montane vremea se menține favorabilă, în special în Carpații Orientali, unde va fi predominant frumos. Totuși, sâmbătă și mai ales duminică, în Carpații Occidentali și în vestul Carpaților Meridionali vor apărea perioade de instabilitate atmosferică. Vor fi înnorări temporare, averse, descărcări electrice și vânt mai intens.

Dimineți răcoroase, zile călduroase

Chiar dacă temperaturile ridicate se mențin, diminețile au început să fie mai răcoroase, semn că zilele devin treptat mai scurte. Meteorologii atrag atenția că, deși începutul lunii septembrie va aduce în continuare vreme caldă, nopțile vor deveni tot mai răcoroase.

Concluzia e că românii se mai pot bucura câteva zile de vară autentică, atât la mare, cât și la munte, însă cei din vestul țării trebuie să fie atenți la valul de căldură anunțat pentru zilele următoare.

Vezi video atașat

FOTO: PROTV

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Vorbește Lumea

Articole pentru emisiune Vorbește Lumea

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni