• Emisiuni
  • Vorbește Lumea
  • Are doar 11 ani și a făcut SENZAȚIE la Românii au Talent! Luca Popovici a cucerit juriul și are visuri uriașe, despre care a povestit la Vorbește lumea

Are doar 11 ani și a făcut SENZAȚIE la Românii au Talent! Luca Popovici a cucerit juriul și are visuri uriașe, despre care a povestit la Vorbește lumea

După momentul spectaculos care i-a adus patru de „da” la „Românii au Talent”, Luca Popovici a fost invitat în platoul emisiunii „Vorbește Lumea”, unde a vorbit cu emoție și sinceritate despre pasiunea lui pentru muzică, visurile mari și planurile pentru viitor.

La doar 11 ani, Luca dovedește nu doar talent, ci și o maturitate surprinzătoare pentru vârsta sa.

De la scena „Românii au Talent”, direct în platoul „Vorbește Lumea”

Cu zâmbetul pe buze și însoțit de tatăl său, aflat în culisele emisiunii, Luca a povestit cum a trăit experiența de pe scena talent show-ului.

„M-am simțit foarte bine! Mi-a plăcut!”, a spus el, recunoscând că a avut doar „foarte puține emoții”. Deși reacțiile juraților au fost entuziaste, iar publicul l-a aplaudat la scenă deschisă, Luca mărturisește că nu se aștepta la un asemenea succes.

A urcat pe scenă cu un gând simplu și curat: „M-am gândit că o să cânt în primul rând pentru mine și pentru jurați și pentru public.”

Muzica, descoperită la doar 4 ani

Luca a povestit că a descoperit pasiunea pentru muzică foarte devreme: „Eu am descoperit prima dată de la 4 ani să cânt.” De la 9 ani a început să fie atras de piese mai dificile, care să îi pună vocea în valoare.

Elev în clasa a IV-a, Luca îmbină școala cu orele de canto și aparițiile la festivaluri sau evenimente. Cântă inclusiv la nunți și botezuri, uneori alături de tatăl său, semn că talentul se transmite în familie. „Mai cântă și tatăl meu și acum s-a apucat și fratele meu”, a spus el zâmbind.

Pentru Luca, muzica nu este doar un hobby, ci un mod de viață: „Muzica pentru mine înseamnă totul.” Întrebat cum ar fi lumea fără muzică, răspunsul lui a fost simplu și profund: „Mai goală. Mai tristă.”

A cântat și pe stradă, iar banii îi investește în visul lui

Puțini știu că Luca a avut curajul să cânte și în stradă, experiență care l-a ajutat să-și învingă orice urmă de timiditate. „Nu mi-e rușine, căci atunci când îi văd că mă aplaudă și le place ceea ce fac, mă face să mă simt foarte fericit și îmi încălzește inima”, a povestit el.

Banii câștigați nu îi cheltuie la întâmplare. Dimpotrivă, investește în aparatură și în dezvoltarea sa artistică. Și-a cumpărat singur un telefon, a contribuit la achiziționarea unui microfon și a unei boxe și chiar și-a plătit o tabără din propriile economii.

Deși spune că premiul de la „Românii au Talent” este doar „un bonus”, Luca știe exact ce ar face dacă ar câștiga marele trofeu: „L-aș duce pe frățiorul meu la Disneyland, că își dorește de foarte mult timp.”

VEZI VIDEO ATAȘAT 

Foto: PRO TV

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Vorbește Lumea

Articole pentru emisiune Vorbește Lumea

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni