• Emisiuni
  • Vorbește Lumea
  • Gogoșile Florenței au făcut ravagii la „Vorbește lumea”! Iată rețeta simplă care iese perfect de fiecare dată

Gogoșile Florenței au făcut ravagii la „Vorbește lumea”! Iată rețeta simplă care iese perfect de fiecare dată

Într-o ediție plină de voie bună a emisiunii „Vorbește lumea”, Florența a adus în platou unul dintre cele mai iubite deserturi ale copilăriei: gogoșile pufoase, făcute ca pe vremuri, după o rețetă simplă, dar sigură.

Cu amintiri din bucătăria bunicilor și multă poftă de dulce, Florența a demonstrat că deserturile clasice nu se demodează niciodată - mai ales când sunt parfumate cu coajă de citrice și pudrate generos cu zahăr.

„Așa le făcea bunica” – desertul copilăriei, pas cu pas

Florenta a povestit că gogoșile erau desertul nelipsit din copilăria ei, pregătite în echipă: bunica făcea aluatul, bunicul le prăjea, iar copiii le mâncau fierbinți, direct din bucătărie.

Rețeta prezentată în emisiune păstrează exact acest spirit: fără tehnici complicate, fără ingrediente sofisticate, doar gust autentic.

Rețeta de gogoși pufoase a Florenței

Ingrediente:

  • 5 ouă

  • 500 ml lapte

  • aproximativ 10 g drojdie

  • zahăr (după gust)

  • zahăr vanilat (sau vanilină)

  • coajă rasă de lămâie

  • coajă rasă de portocală

  • făină (cât cuprinde)

  • ulei pentru prăjit

  • zahăr pudră, pentru decor

Mod de preparare:

  1. Activarea drojdiei
    Drojdia se dizolvă într-o cantitate mică de lapte călduț și puțin zahăr.

  2. Prepararea aluatului
    Se amestecă ouăle cu laptele, zahărul, zahărul vanilat și coaja de citrice. Se adaugă drojdia activată, apoi făina, treptat, până se obține un aluat moale și omogen.

  3. Dospirea
    Aluatul se lasă la dospit, într-un loc cald, acoperit, până își dublează volumul.

  4. Modelarea gogoșilor
    Aluatul se întinde într-o foaie și se decupează cu ajutorul unui pahar. Resturile se adună și se refolosesc, pentru a nu risipi nimic.

  5. A doua dospire
    Gogoșile decupate se mai lasă câteva minute pe masă, să mai crească.

  6. Prăjirea
    Se prăjesc în ulei bine încins, până devin aurii și pufoase.

  7. Servirea
    Se scot pe șervețele absorbante și se pudrează cu zahăr, după preferință.

Pudrate, simple sau fără zahăr – pentru toate gusturile

La final, Florența a pregătit trei variante:

  • gogoși pudrate generos,

  • gogoși „ninse” ușor cu zahăr,

  • gogoși simple, fără zahăr, pentru cei mai atenți la ingrediente.

Indiferent de variantă, verdictul a fost unanim în platou: pufoase, aromate și imposibil de refuzat.

Un desert perfect pentru weekend

Rețeta Florenței este ideală pentru un weekend liniștit, când bucătăria se umple de miros de copilărie, iar timpul pare că încetinește.

Simplă, rapidă și cu ingrediente la îndemână, rețeta de gogoși de la „Vorbește lumea” este exact genul de desert care adună toată familia în jurul mesei.

Poftă bună!

FOTO:PROTV 

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Vorbește Lumea

Articole pentru emisiune Vorbește Lumea

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni